Narzędzia
Poniżej znajdziesz opisy wykonania i zastosowania narzędzi. Zapoznaj się z dwoma instrukcjami tj. filmem oraz plikiem pdf. To ważne, ponieważ stanowią uzupełniającą się całość. Możesz dokładnie trzymać się instrukcji lub też potraktować je jako inspirację i wykorzystać do przygotowania narzędzi inne materiały.
Ale Jaja!
Narzędzie zostało zaprojektowane do rozwijania funkcji wykonawczych; pozwala trenować planowanie, organizację działań, myślenie strategiczne, kontrolę poznawczą oraz koordynację wzrokowo-ruchową. Osoba starsza może ćwiczyć samodzielnie lub z opiekunem. Narzędzie składa się trzech zestawów zadań o łatwym, średnim i zaawansowanym stopniu trudności.
Co mają wspólnego?
Narzędzie ćwiczy elastyczność myślenia, strategii poznawczej, kategoryzowanie dedukcyjne oraz skojarzenia i myślenie logiczne. Przeznaczone jest do pracy z opiekunem. Składa się trzech zestawów kart po pięć kategorii w każdym zestawie. Kategorie są wyraźnie oznaczone na poziomie łatwym (kolor zielony), średnim (kolor żółty) i trudnym (kolor czerwony).
Koło fortuny
Ćwiczy funkcje poznawcze, takie jak koncentracja, fluencja słowna, koordynacja wzrokowo przestrzenna oraz zapewnia doskonałą rozrywkę. Senior może grać z opiekunem lub w grupie. Narzędzie składa się z dwóch różnych kół umieszczonych na stojaku oraz strzałki. Na dużym kole znajdują się kategorie: owoce, warzywa, państwa, miasta, zwierzęta, imiona męskie, imiona żeńskie, narzędzia, rzeczy, drzewa, kwiaty, kolory, zawody, ubrania, bonus, a na mniejszym kole litery z alfabetu.
Kostki orientacyjne
Narzędzie jest pomocne do ćwiczenia orientacji w czasie i miejscu, co w przypadku osób z zaburzeniami poznawczymi ma ogromne znaczenie. Senior może grać sam, z opiekunem lub w grupie. Narzędzie składa się z dwóch specjalnych kostek do gry - kostki miejsca i kostki czasu.
Koszyk instrumentów
Narzędzie zostało zaprojektowane do codziennej rehabilitacji ruchowej seniorów przy wykorzystaniu muzyki oraz gimnastykowania umysłu poprzez ruch. Ćwiczenia wspierają funkcje słuchowe, wykonawcze i koordynację wzrokowo-ruchową. Senior może ćwiczyć samodzielnie lub z opiekunem.
Mapa rodziny
Narzędzie zostało zaprojektowane do rozwijania funkcji orientacji w rzeczywistości. Pozwala trenować informacje dotyczące rodziny osoby starszej oraz pomaga w budowaniu poczucia bezpieczeństwa. Składa się z planszy o formacie A3 lub większej, na której znajdują się zdjęcia osoby starszej oraz jego rodziny i przyjaciół.
Na zakupy
Narzędzie zostało zaprojektowane do treningu pamięci i umiejętności kategoryzowania. Ćwiczy również koordynację wzrokowo-ruchową. Osoba starsza może ćwiczyć samodzielnie, z opiekunem lub z innym seniorem. Narzędzie składa się z 4 pudełek lub pojemników, 4 list zakupów oraz 32 kart z obrazkami produktów.
Podróżnik
Narzędzie zostało zaprojektowane do rozwijania umiejętności planowania. Pozwala trenować informacje dotyczące miejsca zamieszkania osoby starszej oraz ćwiczy myślenie abstrakcyjne. Składa się z planszy o formacie A3 lub większej, na której znajduje się mapa Polski.
Po słowach
Zachęca do łagodnej aktywności fizycznej, a jednocześnie stymuluje kojarzenie i kategoryzowanie. Ćwiczy kontrolę poznawczą, hamowanie reakcji i planowanie. Składa się z siedmiu biało-czarnych i siedmiu kolorowych zestawów słów, po pięć słów w każdym. Każdy zestaw reprezentuje inną kategorię. Jeden zestaw to jedna ścieżka, którą należy przejść.
Przy stole
Narzędzie ćwiczy koncentrację uwagi, pamięć, myślenie strategiczne i dedukcyjne oraz umiejętność planowania. Składa się z 6 kwadratowych kafli z naklejkami przedstawiającymi osoby oraz z prostokątnego kafla z naklejką
przedstawiającą stół i 6 talerzy. Rekomendowane do ćwiczeń z opiekunem.Nowe narzędzia
Zapraszamy do korzystania z nowych narzędzi do terapii poznawczej.
Szczegółowe informacje dotyczące wykonania i zastosowania przedstawione są w poniższych instrukcjach - plikach pdf.
Co nam w duszy gra
Narzędzie zostało zaprojektowane do treningu pamięci, uwagi, percepcji i funkcji językowych. Angażująca gra planszowa, która zachęca do autorefleksji nad tym co senior lubi, czego potrzebuje oraz za czym nie przepada. Dla opiekuna/osoby prowadzącej stanowić może narzędzie diagnostyczne, pozwalające zorientować się jakie są aktualne potrzeby seniora.
Na grzyby
Propozycja gry terenowej w stylu podchodów – odpowiednia dla grupy seniorów, ale również do zabawy w parze opiekun - senior. Narzędzie zostało zaprojektowane do treningu orientacji przestrzennej, koordynacji wzrokowo-ruchowej, spostrzegawczości i pamięci. Co ważne, narzędzie jest pomocne do aktywizacji ruchowej seniorów.
Znajdź i dopasuj
Narzędzie zostało zaprojektowane do treningu pamięci, rozumienia i umiejętności kategoryzowania. Ćwiczy również koordynację wzrokowo-ruchową i spostrzegawczość. Zabawa pomocna we wzmacnianiu dobrych nawyków i praktyk (np. higiena, jedzenie wartościowych produktów, samodzielne ubieranie się itp.).
Sensoryczne wspomnienia
Zabawa pełna zapachów - zadaniem seniora będzie odgadywanie zapachów i połączenie ich z odpowiednim obrazkiem. Narzędzie jest pomocne w terapii reminiscencyjnej, wywołuje wspomnienia i skojarzenia, rozwija percepcję i wyobraźnię, poprawia umiejętności werbalne.
Łapacz
Narzędzie zostało zaprojektowane do treningu pamięci i umiejętności kategoryzowania. Ćwiczy również koncentrację, koordynację wzrokowo-ruchową, rozwija sprawność manualną i zakres ruchowy stawów. Zabawę można w łatwy sposób dostosować do potrzeb i preferencji danego seniora.
Labirynty
Narzędzie jest pomocne do ćwiczenia koordynacji wzrokowo-ruchowej i przestrzennej. Wspiera również koncentrację i logiczne myślenie. Precyzyjne pokonanie trasy labiryntu to zabawa, która wymaga skupienia i ćwiczy orientację w terenie.
Kołdra terapeutyczna seniora
Narzędzie pomocne w tzw. terapii przyłóżkowej seniorów przebywających pod opieką rodzin oraz placówek specjalistycznych. Stosowanie kołdry pozwala na stymulację poznawczą chorego, uspokojenie, rozładowanie emocji, zainicjowanie rozmowy i dostarczenie przyjemnych doznań dotykowych.
O ile nie jest to stwierdzone inaczej, wszystkie materiały na stronie są dostępne na licencji Creative Commons Uznanie Autorstwa - Użycie niekomercyjne - Na tych samych warunkach 4.0. Pewne prawa zastrzeżone na rzecz Fundacja Stocznia.